ظریف: به اقدامات غیرمنطقی آژانس پاسخ می دهیم

به گزارش وبلاگ موتناوه، وزیر امور خارجه ایران و روسیه در نشست خبری مشترک خود در مسکو بر غیرقانونی بودن اقدامات آمریکا علیه ایران در شورای امنیت تاکید کردند و فعالیت های هسته ای کشورمان را مطابق برجام و در راستای قوانین آژانس ارزیابی کردند.

ظریف: به اقدامات غیرمنطقی آژانس پاسخ می دهیم

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر کرده در گفتگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود گفت: گفتگو های ایران و روسیه همواره ادامه داشته است و حتی کرونا نتوانست آن ها را متوقف کند و ما از طریق ویددیو کفنرانس گفتگو داشته ایم. همکاری ها میان ما مداوم است در ر ابطه با منطقه و سوریه نیز همکاری های خوبی داریم و توانستیم سوریه را از شرایط وخیم خارج کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه ها کشور های غربی از طریق درهم آمیختن مفاهیم انسانی منافع سیاسی خود را محقق می کنند. در رابطه با افغانستان نیز ما و روسیه توافق نظر داریم. درباره یمن نیز با روسیه گفتگو کردیم.

ظریف تاکید کرد که آمریکایی ها از معاهدات بین المللی خارج می شوند و از این معاهدات سوء استفاده می کنند. ایران دائما به دنبال شفافیت است و ایران هیچگاه تلاش نکرده است که با اقدامات آژانس بین المللی انرژی اتمی مقابله کند.

ظریف تاکید کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی اگر اقدامات غیر منطقی و نامناسبی در رابطه با ما اتخاذ کند به آن پاسخ خواهیم داد. آمریکایی ها همواره قانون بین المللی را نقض می کنند و این امر بسیار خطرناک است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: دوست دارم که از روسیه به دلیل فرستان پیام به دبیرکل تشکر کنم. آمریکا هیچگاه به توافقات پایبند نبوده است و حتی در زمان رئیس جمهور پیشین نیز مساله همین بوده است و در نهایت ترامپ از برجام خارج شد.

وی افزود: بعضی از کشور ها می خواهند با آمریکا همکاری کنند، آمریکا موضع غیرشفافی در رابطه با موضوعات جهانی اتخاذ می کند و اقدامات آن ها مخالف قوانین بین المللی است.

وزیر امور خارجه گفت: ما آژانس بین المللی انژی اتمی همکاری می کنیم و دائما به قوانین پایبند بوده ایم. ترامپ دائما به دنبال تغییر برجام بوده است و ما این مساله را نمی پذیریم. آمریکا از تمام لابزار ها استفاده می کند تا به ایران فشار بیاورد

وزیر امور خارجه ادامه داد: در رابطه با مسائل دیگر نیز ما و روسیه گفتگو های خوبی داشتیم و دیدار های خوبی در آینده خواهیم داشت. ما اکنون دیداری مجازی در ادامه فرایند آستانه خواهیم داشت و به زودی دیداری مستقیم نیز در این رابطه برگزار می کنیم. من از لاوروف دعوت کردم که به تهران بیاید و در فرصت مناسب خواهد آمد.

سرگئی لاوروف نیز گفت: آمریکایی ها مانع اجرای برجام شدند و در مقابل ایران را تحریم کردند. برجام توافقی است که باید همه طرف ها آن را اجرایی کنند و ما از کشور های دیگر می خواهیم که به فعالیت های تجاری خود با ایران ادامه دهند. واشنگتن حق ندارد که ایران را به عدم پایبندی متهم کند.

وزیر خارجه روسیه گفت: در رابطه با نامه ای که به دبیرکل سازمان ملل در ارتباط با تحریم های تسلیحاتی ایران دادم هیچ پاسخی دریافت نکردم. آن هایی که به دنبال حمایت از آمریکا و تصمیمات آن ها هستند هیچ دلیل واضحی ندارند.

لاوروف در ادامه تاکید کرد: قرار است در ادامه فرایند آستانه نشستی مجازی برگزار شود و بعد از آن نشست سران برگزار خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما از ایجاد راه حل سیاسی برای حل بحران لیبی حمایت می کنیم و همه طرف ها باید برای حل این بحران مشارکت داشته باشند.

ظریف نیز تاکید کرد: تلاش های روسیه در رابطه با بحران های منطقه و خصوصا لیبی موفقیت آمیز خواهد بود.

لاوروف در ادامه تاکید کرد: در دیدار با وزیر خارجه ایران به طور تفصیلی در رابطه با برجام رایزنی کردیم و ما از گسترش روابط تجاری با ایران استقبال می کنیم.

وی گفت: تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را نمی پذیریم و این تحریم ها در تضاد با قوانین بین المللی است. روابط ما با ایران در زمینه اقتصاد و انرژی گسترش خواهد یافت.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با ایران بار ها رسانه ای شده است و این امر غیرقابل قبول است. روسیه تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه تهران را قانونی نمی داند.

منبع: فرارو

به "ظریف: به اقدامات غیرمنطقی آژانس پاسخ می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: به اقدامات غیرمنطقی آژانس پاسخ می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید